Klub

Bydgoski Klub Żeglarski powstał w październiku 1989 roku z inicjatywy prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego w Bydgoszczy, zasłużonego działacza żeglarstwa w Polsce, pana Jana Goralewskiego oraz sympatyków i  entuzjastów żeglarstwa jednego z bydgoskich przedsiębiorstw.

Pierwszym prezesem klubu został jeden z założycieli Włodzimierz Palmowski. Na początku działalności nieocenioną wiedzą i doświadczeniem wspierali klub Zbigniew Osmański, Ryszard Janeczkowski oraz Jan Goralewski. Zarząd klubu stanął przed zadaniem zapewnienia zaplecza dla działalności BKŻ-tu. Wybrano miejscowość Pieczyska nad Zalewem Koronowskim. Od BOZŻ wydzierżawiono tzw. „górny taras”, który obejmował 9 domków, sanitariaty oraz hangar. Następnie zakupiono 9 jednostek pływających klasy: „OPTYMIST”, „ORION”, „OMEGA”, „DORADO”, „BEZ-2”, „420”.
Do 2002 r. zorganizowano cztery kursy szkoleniowe na stopnie żeglarskie, 12 rejsów morskich, w których uczestniczyło 56 żeglarzy, przepływając łącznie na jachtach morskich 8 000 Mm po wodach morza bałtyckiego, śródziemnego, egejskiego, Adriatyku…

W latach 2003-2009 organizowane były dla dzieci obozy żeglarskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Corocznie organizowane były regaty:

• „ku pamięci”, mające oddać hołd naszym niezapomnianym kolegom żeglarzom
  • „o puchar Prezesa”
  • w ramach pucharu jachtów kabinowych (6 pucharów)

Od lat BKŻ organizuje 2 razy w roku rejsy morskie po Adriatyku. Corocznie odbywają się też rejsy szkoleniowe po Zatoce Gdańskiej. Członkowie klubu startowali jako czynni zawodnicy we wszystkich regatach (zawodach) organizowanych na terenie akwenu Zalewu Koronowskiego oraz całej żeglarskiej Polski. Do sukcesów można zaliczyć:

• trzecie miejsce zespołowo w Mistrzostwach Okręgu oraz Mistrzostwach miasta Bydgoszczy.
  • pierwsze miejsce w indywidualnych regatach ” OLD-BOY „-ów w  Żninie

Plany na przyszłość:

organizowanie

• szkółki żeglarskiej dla młodzieży
  • szkoleń na stopnie żeglarskie
  • stażowych rejsów morskich
  • imprez sportowo – rekreacyjnych