Ośrodek Żeglarski w Pieczyskach

Ośrodek Bydgoskiego Klubu Żeglarskiego położony jest w odległości 25 km od Bydgoszczy, na trasie do Koszalina w miejscowości Pieczyska oddalonej 8 km na północny-wschód od miasta Koronowa. [mapka]

Usytuowanie ośrodka nad samą wodą Zalewu Koronowskiego, lekko na uboczu od centrum Pieczysk, stanowi idealne miejsce dla rekreacji i wypoczynku, nie tylko dla żeglarzy ale również dla wszystkich pragnących wypocząć na łonie przyrody.

Baza noclegowa to 80 miejsc w pokojach 2,3,4 oraz wieloosobowych, a także w 9-ciu dwupokojowych, murowanych domkach letniskowych (część z nich posiada własne węzły sanitarne). Duża powierzchnia ośrodka pozwala na przyjmowanie gości z namiotami lub przyczepami campingowymi, rozpalanie ogniska oraz organizowanie imprez masowych: biwaków, wycieczek, szkoleń wielodniowych jak również weekendowych.

Żeglarzom oferujemy: zakwaterowanie, wyżywienie, szkolenia doskonalące, szkolenia na stopnie żeglarskie, usługi szkutnicze, przechowywanie sprzętu pływającego (zimowanie) na otwartym terenie i w hangarach oraz osprzętu do łodzi, kajaków, desek windsurfingowych itp.

Dysponujemy również pomostem cumowniczym (18 miejsc), przy którym można wynająć stałe (na sezon) miejsce postoju jachtu czy łodzi.

Dla chętnych przebywających w ośrodku Bydgoski Klub Żeglarski udostępnia następujący sprzęt pływający:

• łodzie żaglowe klasy „Orion”, „Omega”, „420”, „Optymist”
  • łóddka wędkarska.

Dla turystów pływających po wodach Zalewu Koronowskiego Klub umożliwia dostęp do szybkiego wyżywienia w bistro, dokonania drobnych napraw szkutniczych i innego sprzętu.

Zalew Koronowski

Zalew Koronowski powstał w wyniku spiętrzenia w latach 1960-1962 rzeki Brdy i jej dorzeczy dla celów energetycznych. Powstanie jeziora zaporowego ( o powierzchni 16,6 km2) zasadniczo zmieniło warunki naturalne otaczającego je terenu, podnosząc walory krajobrazowe i przyrodnicze rejonu Koronowa, stwarzając bardzo dogodne warunki do rozwoju rekreacji i turystyki. Zbiornik ma kształt wydłużony w kierunku północ-południe. Jego długość wynosi 36 km a maksymalna głębokość to ok. 20 m.

Wokół niego rozciągają się: na zachodzie Pojezierze Krajeńskie, na północy Bory Tucholskie, na wschodzie Wysoczyzna Świecka, a na południu Kotlina Toruńsko-Bydgoska. Do szczególnie malowniczych okolic Zalewu Koronowskiego należą jego północne obszary w rejonie ujścia rzeki Sępolny (Sępolenki), gdzie występuje skomplikowany system płytkich zatoczek (Krzywe Kolano, Łochowo) otoczonych zwartą ścianą lasów będących południowym językiem Borów Tucholskich. Naturalnie ukształtowana linia brzegowa, czysta woda, bogata fauna i flora stwarzają unikatowe widokowo i krajobrazowo warunki do uprawiania sportów wodnych i rekreacji.
Nad rozlewiskiem usytuowanych jest sporo miejscowości wypoczynkowych: Koronowo-Pieczyska, Kręgiel, Samociążek, Koronowo-Srebrnica, Koronowo-Romanowo, Krówka Leśna, Sokole-Kuźnica, Wielonek.

Akwen doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych (kajakowych i żeglarskich) z wyjątkiem sportów motorowodnych, gdyż leży on na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zbiornika Koronowskiego i na którym obowiązuje „strefa ciszy”.

Po Zalewie Koronowskim kursują statki spacerowe „NIVA” i „ZGŁOWIĘDA”.